LÁTNIVALÓK, LÁTVÁNYOSSÁGOK
A település azonban látnivalókban is gazdag. A község római katolikus temploma még a XIII. században épült meg román stílusban. A legenda szerint a viharba került halászok fogadalma alapján épült meg. A tornya mutatta a hazavezető utat a halászoknak, ma pedig a vitorlázóknak segít a tájékozódásban.
A falu központjában találjuk egymással szemben a református és az evangélikus templomot. Mindkét templom a XVIII. században épült meg későbarokk stílusban. A Római Katolikus templom - a környék egyetlen fogadalmi temploma - a XIII. században épült román stílusban, a Balatonon viharba került halászok fogadalma alapján.
Másik érdekes látnivaló Dr. Sebestyén Gyula néprajztudós kastélya. A tudós 1919-től 1946-ban bekövetkezett haláláig Balatonszepezden élt. A tudós az ősi magyar rovásírás kutatója volt, de a falvakat járva regös énekeket, honfoglalás kori mondákat is gyűjtött. A magyar őstörténettel kapcsolatos gyűjteménye 1906-ban jelent meg.
A szepezdfürdői kastélyának kertjében egy székely rovásírással teleírt vörös homokkő sziklát csodálhatunk meg, mely a Pogány-kő nevet viseli. Az Árpád utcában lévő Szepezd Galéria nyaranta időszaki kiállításoknak ad otthont.
Keleti irányban található a Víriusz nyaraló telep, melyet a századfordulón Víriusz Vince hozott létre saját birtokán, aki komoly érdemeket szerzett a filoxéra járvány idején a szőlőültetvények védelmében és új fajták meghonosításában.
ÁLLANDÓ PROGRAMOK, RENDEZVÉNYEK
Június közepén a szezonnyitó ünnepséget helyi és környékbeli műkedvelő csoportok részvételével a strandon rendezik. Szent István ünnepén, augusztus 20-án búcsúztatják a nyarat, máglyát gyújtanak a parkban lévő csónakháznál. Egész éjszaka szól a zene, s minden jelen lévő a község vendége egy hagymás-zsíros kenyér erejéig.
TERMÉSZETI ÉRTÉKEK, KÖRNYÉKBELI KIRÁNDULÓHELYEK
A túrázást kedvelők számára község fölött elterülő magaslatokról igen szép a kilátás a Balatonra és Somogyra. Az erdővel és szőlővel borított hegyek: a Bálint-hegy (299 m ), Kopasz-hegy (284 m ), és az Öreg-hegy (289 m).
A vasútállomástól - a zöld turista jelzésen kiindulva - a szőlőhegyen át juthatunk az Öreg-hegy tetején az erdőben megbúvó erdei vadak fürdő és itató tavához, a Hegytóhoz. Útközben kiváló kis pincéket és hegyi nyaralóházakat találunk.
TELEPÜLÉSTÖRTÉNET
z egykori kis halászfalu a part menti dombokra épült, szőlők, erdők és hegységek veszik körül. A XIII. században királyi udvarnokok lakták, később helyi nemesek, a veszprémi püspökség, majd a somogyvári bencés apátság birtoka volt.
A török támadások miatt sokat szenvedett lakosságot németekkel, telepesekkel egészítették ki a XVIII. század közepén. A XX. század eleji krónikák már úgy emlékeznek meg a településről, hogy a Balaton egyik legkisebb pontja.
Már a múlt században élénk fürdőélet volt itt, Nagy Pál tevékenysége folytán. Nagyobbrészt írókból, művészekből tevődött össze a társaság, mely Bogláron és Révfülöpön át járt Szepezdre nyaralni. A XX. század elején, amikor a vasút megépült, újra megélénkült Szepezd iránt az érdeklődés.
Ma már rengeteg nyaraló található a faluban, strandok, üdülők és vendéglátó helyek várják az idelátogatókat. Balatonszepezd igazi üdülőteleppé vált. A falu főleg idegenforgalmából és szőlőművelésből él.